Jdi na obsah Jdi na menu
 


Primula

31. 1. 2016

Mnoho skalničkářů vzdává úctu a věnuje velkou vášeň Primulím, neboť jsou mezi prvními rostlinkami, které nám skalničkářům brzo na jaře vlévají do žil tak potřebnou energii, po dlouhé a kolikrát u nás obvykle "nekonečné" zimě. Škoda, že se s jejich prvním poselstvím jara můžeme kochat tak krátce. Proto v brzkém jaře hrají "Prim".

 

Primule rozdělujeme do několika skupin (sekcí).

Nejzajímavější a pro nás nejzarputilejší skalničkáře je sekce Auricula. V této skupině jsou zahrnuty zpravidla všechny tučnolisté Primule, rostoucí v evropských horách. Ale i tato skupina se dá rozdělit do dalších podskupin:vápnostřežných a dolomitických, které rostou výhradně jenom na vápencích.

 

Můžeme říci, že všechny Primule sekce Auricula jsou světlomilné, avšak u některých druhů se musíme vyvarovat poledním úpalům. Všeobecně u všech platí pravidlo, kterým nic nezkazíme. Je třeba pěstovat Primule ze sekce Auricula na stranách směrem na východ nebo u některých druhů naseverovýchod, s dostatkem denního světla. Vyvarujme se též nadbytečnému přemokření, zejména v podzimních a zimních měsících. Je to dáno tím, že jde o rostliny pocházející z vyšších poloh, či skal. Přes zimu na nich leží větší vrstva sněhu, čímž se mají jako pod peřinkou, tedy celou zimu jsou v suchu!! S přicházejícím jarem sníh odtává a s tím se zvětšuje větší obsah vody v půdě, Primule reagují v podstatě okamžitě a probouzí se k rychlé vegetaci.
 

Pěstování Primulí přes zimu v našich zimních podmínkách je  problém, protože se střídají deště se sněhem a mrazem. Proto se snažíme pokud možno rostliny co nejvíce chránit před přemokřením, a to  výsadbou do co nejkolmějších spár. Nebo na suťová pole s co největším náklonem tak, abychom ve velkém měřítku ochránili krček rostliny před náporem vody či nadměrného vlhka. Snažíme se a dbáme na to, aby rostlina byla stále až po růžici zasypána v drti. Tím se zrychlí odtok vody a je tak ochráněn krček rostliny. Substrát volíme též velmi propustný. Ideální je poměr jeden díl drti, jeden díl ostrého písku (říční) a jeden díl uleženého kompostu nebo drnovky.
 

Tato sekce Primulí je natolik obsáhlá a stále otevřená, neboť se stále nacházejí nové druhy a jejich subspecie. Prozatím uvedeme ty nejzákladnější a nejznámější. Do této sekce jak již nám sama tato kapitola napovídá, patříPrimula auricula, rozšířená v podstatě po celé evropě i s jejími supspeciemi.  Dále  Primula clusiana, deorum,  glancescens,  hirsuta,  marginata,  minima,  spectabilis, wulfeniana a mnoho jiných.

Pokračování i s popisy a specifickými nároky na pěstování v dalších dílech. 

Hodně sluníčkových dní přejí Musiláci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář